ولادت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار مبارک باد

ولادت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار مبارک باد

زینب (س) نمودار حق، مجاهد راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده، قهرمان دلیری و شجاعت، جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستیزه جوی باطل و آتش انسان حق در برابر نیروهای ستمگر و کوبنده دژخیمان زورگوست. او تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت است و فداکاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چیز را در راه برافراشتن پرچم حق، بر همه آموخت .
حضرت زینب (س) در روز پنجم جمادی الاولی سال پنجم هجری قمری در شهر مدینه منوره متولد گردید و جهان را به قدوم خویش مزین فرمود.
در آن زمان نام فرزند متولد شده را بزرگ خانواده انتخاب می کرد، جبرییل امین بر پیامبر(ص) نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله حق تو را سلام می رساند و می فرماید "نام این مولود را "زینب" بگذار، چرا که این را در لوح محفوظ نوشته ایم." پیامبر(ص) قنداقه آن مولود گرامی را طلبید و به سینه چسبانید و بوسید و نامش را "زینب" نهاد و فرمود: به حاضرین و غایبین امت وصیت می کنم که حرمت این دختر را پاس بدارند، همانا که او به خدیجه کبری(س) شبیه است. کلمه "زینب" از دوبخش "زین" یعنی زینت و "اب" یعنی پدر تشکیل شده است و "زینب" یعنی "زینت پدر" و به راستی که زینب (س) برای پدر و مکتب و مرام او مایه زینت و آبرومندی بی نظیری بوده است. کنیه گرامی ایشان ام الحسن و ام کلثوم و القاب آن حضرت نیز عبارتند از: صدیقه صغری، ولیه الله العظمی ، ناموس الکبری، شریکه الحسین و عالمه غیر معلمه است. حضرت زینب (س) با فرزند عمویش، عبدالله فرزند جعفربن ابوطالب که به شجاعت و مروت و کرامت مشهور بود، ازدواج کرد و حاصل این ازدواج مبارک فرزندانی شایسته به نام علی، عون، محمد، عباس و ام کلثوم بود. دو فرزند ایشان به نام محمد و عون در واقعه کربلا جان خویش را نثار کردند و این بانوی قهرمان مادر دو شهید است. زندگی حضرت زینب (س) همواره مملو از ارزش های والای الهی و انسانی بوده و "علم و دانش" و "عبادت و پرستش" دو ارزش والای شخصیتی ایشان است. بیان سخنان و خطبه های عالمانه ایشان همراه با استدلال به آیات قرآن کریم در کربلا، بازار کوفه، مجلس عبیدالله زیاد و دربار یزید هر یک شاهد گویایی بر توانایی علمی و دانش آن بزرگوار است. در هوش و ذکاوت آن بزرگوار همین بس که خطبه طولانی و بلندی را که حضرت صدیقه کبری (س) در دفاع از حضرت علی (ع) و غصب فدک در حضور اصحاب پیامبر (ص) ایراد فرمودند، حضرت زینب (س) با توجه به سن کمی که داشتند، روایت کردند. حضرت زینب (س) شیرزن دشت کربلا سرانجام پس از عمری دفاع از طریق حق ولایت و امامت در
  15رجب سال  63هجری قمری در ضمن سفری که به همراه همسر گرامیشان عبدالله بن جعفر به شام رفته بودند، به شهادت رسیده و بدن مطهر آن بانوی بزرگوار در همان جا دفن گردید. مزار ملکوتی آن حضرت در دمشق (سوریه) اینک زیارت گاه عاشقان، محبان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهماالسلام است. ولادت زینب کبری (س) در کانون فرهنگی و هنری شهید علایی جشن گرفته خواهد شد جشن وآیین گرامیداشت فرخنده میلاد باسعادت حضرت زینب کبری (س) در کانون شهید علایی برگزار خواهد شد.این مراسم را اعضای کانون وجمعیت جوانان کوشای ایران   با همکاری دبیرخانه مساجد استان وسازمان ملی جوانان  برگزار خواهندنمود.

/ 1 نظر / 5 بازدید
بهمن عالیزاده

توضیحات خیلی کمه