ماه محرم

آی باتدی صبح آچیلدی زینب نوایه گلدی

زهرا دیدی حسین وای عالم صدایه گلدی

چون یخدیلار آتیندان سلطان تشنه کامی

دنیایه اولدی اعلان قتل الحسین پیامی

جناتیدن ایشدی پیغمبر گرامی

نعلین سیز عباسیز کرب وبلایه گلدی

*********************

ای دخترشاه تنهایی تو

دیریست اسیر دست تن هایی تو

از غربت شاعرانه ات فهمیدم

مظلوم ترین شاعر دنیایی تو

از عرش صدای بی صدا می آید

آوای سکینه تا خدا می آمد

آن روز سکینه با دلی زار وحزین

آرام به سوی کربلا می آمد

اورفت وستارهایش بی رنگ شدند

از دست غم زمانه دلتنگ شدند

انگار سکینه وحمیده آنروز

با غربت کربلا هماهنگ شدند

****************************

تشت گذاری ، سنت عزاداران فولادلوقویی

 

در فضای داخلی مسجد جامع سکویی وجود دارد که روی آن تشت بزرگ مسی و برنجی گذاشته     می شود این تشت نزد عزاداران حسینی از حرمت خاصی برخوردار بوده و هست در طول سال روی جایگاه ویژه شان می ماند تا سه روز مانده به آغاز محرم در آیینی که خاص عزاداران فولادلوقویی است و به آن تشت گذاری گفته می شود مورد استفاده قرار می گیرد . مراسم تشت گذاری از 27 ذی الحجه تا اول ماه محرم یعنی در فاصله سه روز ، در سه مسجد برگزار می شود اولین تشت گذاری رسمی روستا روز 27 ذی الحجه بعد از ظهر در مسجد جامع صورت می گیرد وسپس در طی روزهای باقیمانده تا آغاز محرم دومسجد دیگر هم اقدام به تشت گذاری می کنند . چند روز مانده به 27 ذی الحجه تعدادی از زنان روستا اقدام به نظافت مسجد جامع و شستشوی تشت می کنند و سپس تشت را در گوشه ای از مسجد قرار می دهند در روز تشت گذاری مسجد جامع علاوه بر عزاداران و توابع آن ریش سفیدان و یا رؤسا و هیات امناء مساجد و جوانان عریز شرکت     می کنند  . تشت با کمک جوانان و عزاداران حسینی در میان غلغله و ازدحام جمعیت به دوش گرفته می شود و روی سکویی که برای تشت در مسجد جامع ساخته شده قرارمی گیرد.

                                                    

و عزاداران کوزه های آب را بر دوش می گیرند و میان ازدحام عزاداران آب آن را درون تشت خالی می کنند و عزاداران علاوه بر آنکه برای رفع تشنگی در طول ده روز عزاداری از آب تشت می نوشند به شفا بخش بودن این آب نیز عقیده دارند و آن را به عنوان تبرک به خانه ها می برند تا بیمارشان هم از آن آب بنوشد البته با کم شدن آب باز هم آب تازه در تشت ریخته می شود روشن کردن شمع و انداختن قند یا شکر و دعای فاتحه نیز که دعای خاص آیین تشت گذاری است.

 *************************************

سخنان حجت السلام والمسلمین حاج آقای مرادی روحانی مسجد جامع در تاسوعای حسینی (ع) سال 1385

دقت در خواندن شبیه خوانی

حجت السلام والمسلمین حاج آقای مرادی در جمع جوانان وعزاداران حسینی (ع) در مسجد جامع در تاسوعای حسینی خطاب به جوانان فرمودند:  تعزیه وشبیه خوانی از تاثیر گذارترین و مهمترین هنرهای این منطقه بوده و هست شبیه خوانی یعنی تداعی حوادث عاشورا و این یعنی بزرگترین عامل تربیتی بوده و هست و شبیه خوانان دقت داشته باشند که در حال ایفای نقش ائمه هستند باید شان و مقام والای حضرات معصوم و اهل بیت را بشناسند و نقشی که ایفا می کنند مناسب قضیه کربلا باشد و برخی از گفته هایی که از طرف شعرای عزیر ارائه شده نادرست و مغایر با روایات است . باید در عزاداریها ی ماه محرم حرمت امامان معصوم حفظ شود نباید هر نوحه و روضه و شعری خوانده شود مقام اولیای خدا بالاتر از آن است که بعضی نوحه خوانان   می گویند : علی اکبر در روز عاشورا عروسی نمود  مداحان و شعرای حسینی باید به تاریخ اسلام و مقاتل صحیحه آشنایی کامل داشته باشند و کلام صحیح را منتقل کنند باید تلاش کنیم بدعتهای غلط گرفته شود . و خطاب به جوانان اعلام نمودند که نماز را ترک نکنند و همیشه با وضوع باشند ودر قیامت سه نفر هستند که شفاعت انسان را از خداوند متعال طلب خواهند نمود.   

   1- پیامبران و امامان 2- دانشمندان بافضل و خدا شناس 3- شهدای والامقام

/ 2 نظر / 4 بازدید
حمید

لطفا از سخنرانیهای حجت الاسلام مرادی بیشتر بنویسید با تشکر.

حمید

باسلام خواهشمندیم گزارشی کاملی از فعالیتهای هیئت مذهبی وعزاداری حضرت علی اکبر(ع) در این سایت برای علاقه مندان درج نمایید.